2019-2021 Nominees

NIETF Gala 2021

 

FEATURED/CAMEO ROLES –

Nominees for Excellence in a Featured Role in a Play:

  • Dean Johanson as Bill in Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Diana Smoot as Maddie in Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Jason Horn as Noah Gomrowitz in Denial by Hammond Community Theatre
  • Jena Bellezza as Stefanie in Denial by Hammond Community Theatre
  • Jerry Golvidis as Nathan in Denial by Hammond Community Theatre
  • Jimmy Burch as Robin “Puck” Goodfellow in A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company
  • Mark Baer as Nick Bottom in A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company
  • Patrick Pohrte as Thomas in Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Scott Fimoff as Adam Ryberg in Denial by Hammond Community Theatre
  • Tom Knoerzer as Teddy Roosevelt in Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey

 

Nominees for Excellence in a Featured Role in a Musica:

  • Aaron Duncil as Prince in Into the Woods by Genesius Guild
  • Emily Gulbrandsen as Hannigan in Annie by Genesius Guild
  • Grant Fitch as Narrator/Mysterious Man in Into the Woods by Genesius Guild
  • Jackie Verdyen as Nun/homeless person in Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Klayr Taylor as Flounder in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Lilly Boyter as Captain Hook in Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Maisy Wragg as Duffy in Annie by Genesius Guild
  • Mia Latimer as Tinkerbell in Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Nora Wragg as Cinderella in Into the Woods by Genesius Guild
  • Samantha Corey as Scuttle in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Tyler Gudeman as Milky White in Into the Woods by Genesius Guild

 

Nominees for Excellence in a Cameo Role:

  • Bob Ince as Eddie in The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Diana Smoot as Nurse Mackintosh in The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Mark McColley as The Patient in The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Raymond Huntington as Snug in A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company

 

TECHNICAL ARTS –

Nominees for Excellence in Scenic Design:

  • Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey
  • Art by 4th Street Theater
  • Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Denial by Hammond Community Theatre
  • Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild

Nominees for Excellence in Lighting Design:

  • Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey
  • Art by 4th Street Theater
  • Into the Woods by Genesius Guild
  • Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Outside Mullingar by 4th Street Theater

Nominees for Excellence in Sound Design:

  • Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey
  • Art by 4th Street Theater
  • Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild

Nominees for Excellence in Costume Design:

  • Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey
  • A Christmas Carol Radio Play by Valparaiso Theatrical Company
  • Into the Woods by Genesius Guild
  • The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company
  • Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Peter Pan Jr by Premier Performance

 

VIEWERS CHOICE

Nominees for Viewers Choice in a Play:

  • Virtual production/set/projections in A Christmas Carol Radio Play by Valparaiso Theatrical Company
  • The three actors as an ensemble in Art by 4th Street Theater
  • The communicating door in Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Picture time mood lighting in Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • Scenic painting in Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Irish accents in Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Video editing/added music/scene transitions in The Video Gamapalooza by Genesius Guild

Nominees for Viewers Choice in Musical:

  • Boylan Sisters ensemble in Annie by Genesius Guild
  • Multilevel set with slide in Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Onstage thrift shop in Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Flotsam and Jetsam duo in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Use of Heelies for movement in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group

 

DIRECTION

Nominees for Excellence in Artistic Direction:

  • Art by 4th Street Theater
  • Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Into the Woods by Genesius Guild
  • A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company
  • Outside Mullingar (MUH lynn gahr) by 4th Street Theater
  • Peter Pan Jr by Premier Performance

Nominees for Excellence in Categorical Direction:

  • Musical Direction of A Christmas Carol Radio Play by Valparaiso Theatrical Company
  • Vocal Direction of Into the Woods by Genesius Guild
  • Choreography of The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Choreography of Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Vocal Direction of Peter Pan Jr by Premier Performance

 

PRINCIPAL ROLES –

Nominees for Excellence in Principal Role in a Play:

  • Anne Nicholls as Rosemary Muldoon in Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Bianca Borras Watkins as Poopay/Phoebe in Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Bruce Jung as Willie Clark in The Sunshine Boys by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Dean Johanson as Jonathan in Arsenic and Old Lace by Beatniks on Conkey
  • Dean Perrine as Marc in Art by 4th Street Theater
  • Donald Beck as Tony Reilly in Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • Grant Fitch as Yvan in Art by 4th Street Theater
  • Julie Breford as Ruella in Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Kevin Mellen as Anthony in Outside Mullingar by 4th Street Theater
  • William Milhans as Charlie Gordon in Flowers for Algernon by Valparaiso Theatrical Company

The nominees for Excellence in a Principal Role in a Musical:

  • Christina Arroyo as Ursula in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Colleen Kelly as Baker’s Wife in Into the Woods by Genesius Guild
  • Alan Smith as Wally in Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Rachel Staub as Allison in Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild
  • Sam Ames as Peter Pan in Peter Pan Jr by Premier Performance
  • Tenley Edvardsen as Ariel in The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Will Akins as Tyler in Second Chances by L’arc en Ciel Theatre Guild

 

PRODUCTION

Nominees for Best Play:

  • Art by 4th Street Theater
  • Communicating Doors by Beatniks on Conkey
  • Denial by Hammond Community Theatre
  • Making God Laugh by Beatniks on Conkey
  • A Midsummer Night’s Dream by Gary Shakespeare Company
  • Outside Mullingar by 4th Street Theater

Nominees for Best Musical:

  • Into the Woods by Genesius Guild
  • The Little Mermaid by Highland Park’s Performing Arts Group
  • Peter Pan Jr by Premier Performance

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.