Our 2015-2016 Award Winners:

St. Christopher Society inductees:

  • Steven Becker
  • Chuckles Brady
  • Matthew Byerly
  • Bob Cooley
  • Linda Didelot
  • Trisha Hales
  • Sarah Lewis
  • David Long
  • Stephanie Naumoff
  • Michael Doc Kuhn
  • Kali Rasala
  • Kathie Rosdil
  • Donna Rowland
  • Don Taylor
  • Jason Utesch
  • Sheree Wheeler-Gudeman

Volunteers of the Year:

  • 4th Street Theater: Kathy Markwart
  • Beatniks on Conkey: David Johnson
  • Chicago Street Theatre: Nancy Haller
  • Crown Point Community Theatre: Angela Heid
  • Dunes Arts Foundation: Tyler Marshall
  • Gary Shakespeare Company: Jennifer Mead
  • Genesius Guild: Elizabeth Roman
  • Hammond Community Theatre: Anji Britten
  • Highland Park’s Performing Arts Group: Don Wisler
  • L’arc en Ciel Theatre Group: John Gianotti
  • Memorial Opera House: Michael Glorioso
  • Valparaiso Theatrical Company: Vickie Cash

Outstanding Achievement Award: Jonni Pera

Presidential Award for Excellence: Gary Shakespeare Company

Project CAST: Crown Point Community Theatre

Best Play – Sylvia, L’arc en Ciel Theatre Group

Best Director, Play – Angie Lowe, Sylvia, L’arc en Ciel Theatre Group

Best Sets/Set Design, Play – Eric Brant , Wash Dry & Fold, Chicago Street Theatre

Best Lights/Lighting Design, Play – Bob Cooley Lieutenant of Inishmore Chicago Street Theatre

Best Sound/Sound Design, Play – John Wotkun I’ll Be Back Before Midnight Beatniks on Conkey

Best Costumes/Costume Design, Play – Stanlee K. Hodsden, Kat Lutze Charley’s Aunt 4th Street Theater

Best Principal Actress, Play – Lydia DeVille as Sylvia Sylvia L’arc en Ciel Theatre Group

Best Cameo in a Play – Kali Rasala as Mrs. Dilber – Trial of Ebenezer Scrooge Hammond Community Theatre

Best Featured Actress, Play – Donna Rowland as Mrs. Shandig Runner Stumbles Genesius Guild

Best Principal Actor, Play – Hal Kilgore as Randle McMurphy One Flew Over the Cuckoo’s Nest Crown Point Community Theatre

Best Featured Actor, Play – Matt Stinnett as Stephen Spettigue Charley’s Aunt 4th Street Theater

CONGRATULATIONS TO ALL THE MUSICAL AWARD WINNERS!

Best Musical – Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Director, Musical – Matt Domasica Assassins Crown Point Community Theatre

Best Musical/Orchestral Director – Luke Nelson Cabaret Dunes Summer Theatre

Best Vocal Director – Jeff Otto [title of show] Crown Point Community Theatre

Best Choreography – Zachary Eugene Gipson Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Sets/Set Design, Musical – Zachary Eugene Gipson Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Lights/Lighting Design, Musical – Bob Cooley Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Sound/Sound Design, Musical – Mary A. Bird Matern Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Costumes/Costume Design, Musical – Sally Kwaiser The Addams Family Memorial Opera House

Best Principal Actress, Musical – Rachel Livingston as Inga Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Featured Actress, Musical – Mary Kay Steele as Frau Blucher Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Principal Actor, Musical – Chris Gierymski as Baladeer/Oswald Assassins Crown Point Community Theatre

Best Featured Actor, Musical – Craig Golbesky as Igor Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Best Cameo, Musical – Bob Penney as Blind Hermit Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Viewers’ Choice, Musical – Use of Projections Young Frankenstein Chicago Street Theatre

Leave a Reply

Your email address will not be published.